15.09.2021

Обшуки: реалії сьогодення.

Обшук – доволі болюча слідча дія для будь-якого учасника кримінального провадження, але особливо для бізнесу та компаній в цілому.

Практика проведення обшуків в українських компаніях доволі розповсюджена. Хоча, правоохоронні органи до обшуку, спершу намагаються звертатись із тимчасовим доступом до речей і документів. Під пильний погляд правоохоронців тепер потрапляють не тільки підприємці, але й адвокати та державні структури.

Якщо, наприклад звернутись до статистики по обшукам за останні три роки то можна сказати, що їх кількість помітно зменшилась. Але такий стан речей більше залежить не від зменшення тиску правоохоронців на компанії, а скоріше через пандемію коронавірусу, через яку закривались підприємства. В цілому важко сказати скільки обшуків в компаніях було проведено за конкретний період, оскільки відслідкувати можна лише загальні цифри. Але і вони насправді вражають. Так, протягом 2019 року судами України було розглянуто більше 104 тис. клопотань про проведення обшуків. При цьому лише близько 1000 по ним відмовлено в задоволенні. А це менше 1% із загального числа. Тобто, більше 103 тис. обшуків було проведено по України в 2019 році. В 2020 році загальна кількість клопотань про проведення обшуків зменшилась до 66 тис., з яких – 2% відмовлено в задоволені, що становить близько 1200 відмов. Якщо ж брати дев’ять місяців 2021 року, то тут взагалі кількість розглянутих судами звернень про проведення обшуків не досягає навіть і 500 розглядів.

Не дивлячись на те, що ситуація в цифрах начебто виправляється, серед усіх проведених обшуків можна знайти такі кейси, де вказана слідча дія зроблена під замовлення або взагалі проведена незаконно.

Щодо законності підстав проведення обшуку, то проведення такої слідчої дії регламентується ст. 233-237 КПК України. Більшість підприємців обізнані, що проведення обшуку можливе лише при наявності відповідної ухвали. Однак, “лише” є помилковим визначенням, оскільки ст. 233 КПК України унормовує, що при наявності невідкладних випадків, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий, прокурор, наділені правом на проникнення до житла чи іншого володіння особи.

Бувають випадки, коли слідчі проводять обшук без відповідної ухвали слідчого судді, після чого намагаються «легалізувати» проведену процедуру та її результати. Але для цього потрібні конкретні обставини, визначені Кримінальним процесуальним кодексом, з наявністю яких у правоохоронців дуже часто виникають проблеми, які в суді не підтверджуються.

Також, нажаль, існує практика проведення обшуків на замовлення. В основному цим інструментом можуть скористатись рейдери або недобросовісні конкуренти для отримання доступу до певних документів чи інформації. Не гребують цим методом і правоохоронці, якщо вважають, що після проведеного обшуку прийдуть представники компанії домовлятись.

У подібних обшуках «на замовлення» завжди є спільна ознака – ґрунтуються вони на неправдивих і не перевірених доказах інтерпретованих слідчим на власний розсуд або ж на так званих «внутрішніх» документах, таких як допити оперативних працівників, певних спеціалістів, результатів перевірок або податкових даних.

Звісно, існують обставини, коли проведення обшуку в компанії цілком законне і обґрунтоване.

Частіше всього з обшуками приходять по фінансовим статтям, такими як ухилення від сплати податків, шахрайства, розтрати, відмивання коштів, отриманих незаконним шляхом, тощо.

При цьому, як зазначає наше законодавство, слідчий має використати інший засіб отримання необхідних даних або документів (частіше всього використовується тимчасовий доступ до речей і документів) і лише якщо це не спрацювало або є підозри, що і не спрацює та призведе до знищення якихось доказів, лише тоді можна говорити, що з’явились підстави для обшуку.

Однак, саме ці обставини слідчий має довести при зверненні з клопотанням до слідчого судді. Нажаль, як показує практика, ніхто цього не робить, не наводить доводів чому одразу треба приходити з обшуком, які є реальні підстави вважати, що докази будуть знищені.

Як видно зі статистики, приведеної вище, частка відмов по клопотанням на проведення обшуку занадто мала, щоб говорити про якісь позитивні тенденції. Якою б жахливою дією обшук не здавався, підготуватись до нього можливо і перш за все варто готувати працівників та персонал компанії.

Що важливо пам’ятати під час проведення обшуку?

  1. Не варто спілкуватись із правоохоронцями або ж понятими (будьте «німі»). Оскільки, сказане може бути використане проти компанії або проти працівника особисто. Як мінімум, в подальшому викличуть на допит в якості свідка, а це також додатковий стрес.
  2. Необхідно уважно дивитись, що і як роблять слідчі і оперативні працівники. Чи бачать ці дії поняті, чи покидають правоохоронці місце обшуку, тощо.
  3. Обшук може проводитись навіть за Вашої відсутності, що зобов’язує слідчого залишити ухвалу про обшук на видному місці та забезпечити схоронність житла.
  4. Вам обов’язково має бути пред’явлено ухвалу та надано її копію, чим часто нехтують правоохоронці.
  5. Може бути проведено обшук безпосередньо осіб, що виключає можливість приховування на собі важливих документів, печаток та ін.
  6. Слідчий не має права не допустити адвоката, однак в реальності найчастіше адвокату вчиняються перешкоди у доступі до клієнта і за цей час проводиться і обшук, і вилучення речей і допит працівників.
  7. Будь-яка техніка і документи вилучаються, незважаючи на обмежений ухвалою перелік.
  8. Особи, які присутні на обшуку мають право робити заяви та зауваження, які обов’язково вносяться до протоколу обшуку, копія якого, разом з описом документів та тимчасово вилучених речей, вручається особі, у якої проведено обшук (керівнику підприємства).

Все це потенційні помилки слідства, які можна в подальшому з користю використати в інтересах компанії.

До обшуку потрібно готуватись заздалегідь, розуміючи, що найчастіше його метою є зупинення діяльності компанії та залякування. Тому необхідно проінструктувати працівників: розмовляти коректно, у присутності адвоката, не розголошувати комерційну таємницю, дотримуватись спокою, незважаючи на той фактор, що обшук завжди стрес для будь-якої особи.

У випадку, коли у ваші двері стукають правоохоронці, слід одразу ж телефонувати адвокату, вимагати пред’явлення копії ухвали слідчого судді, перевірити її на дотримання вимог ст. 235 КПК України, уважно вивчити адресу обшуку, яка в ній зазначена, а також перелік речей та документів, для виявлення яких проводиться розшук.

За останні роки відбулось чимало гучних обшуків у великих компаніях. При цьому вилучались як робочі комп’ютери і сервери,  так і особисті комп’ютери і телефони працівників.

Так, наприклад у вересні 2019 року були проведені обшуки в ІТ-компанії SAP Ukraine, що є українським підрозділом німецької ІТ-корпорації.

В березні 2018 року компанія «Нова Пошта» також повідомила, що у різних відділеннях по Україні проходять обшуки, які однак на роботу самого підприємства не вплинули.

Минулий рік відзначився гучними обшуками. Так, в травні 2020 року правоохоронці прийшли з обшуками до національного виробника дитячого харчування та водночас підприємства з іноземними інвестиціями ТОВ «Еконія». Обшуки були проведені як в офісі компанії так і в домоволодінні власників.

Виявилось, що підстави правоохоронців ґрунтувались на неправдивих показаннях свідків, підроблених документів, які слідчим чи прокурором не перевірялись. Вказаний обшук був тим самим типовим замовним, внаслідок якого у підприємства були вилучені комп’ютери, сервери, первинна бухгалтерська документація.

Підсумком всього цього стали неодноразові звернення до вищого керівництва Держави, численні наради з Генеральним прокурором, засідання спеціальної комісії ВРУ з інвестицій. Навіть бізнес-омбудсмен був підключений до процесу захисту компанії від безпідставних посягань правоохоронців.

Як наслідок, вилучене майно було повернуто, скасовані вручені підозри, а сама справа рішенням Генерального прокурора передана до ДБР, оскільки слідчі НПУ виявились надто заангажованими та не професійними в розслідуванні обставин.

Аналізуючи питання стану обшуків в Україні та їх тиску на бізнес постає питання чи можна взагалі правоохоронцям дати бій та поставити на місце.

Загалом це можливо, якщо комплексно підійти до проблеми. В свій час приймались зміни до КПК з метою убезпечити компанії від вилучення комп’ютерної техніки та по суті зобов’язати правоохоронців копіювати інформацію, а не вилучати техніку. Як наслідок, сьогодні слідчі продовжують забирати все що їм потрібно, а суди відповідно надають дозволи на вилучення.

В такому випадку потрібні більш жорсткі вимоги як до обґрунтувань доцільності обшуку так і до реальної можливості, наприклад, оскаржити ухвалу про обшук. Оскільки наразі цього закон не дозволяє.

Не зайвим було б визначити більш детально і особисту відповідальність слідчих та прокурорських працівників в разі якщо буде встановлено, що використані ними відомості як обґрунтування обшуку є підробленими або сфальсифікованими.

Поделиться: