Згідно зі статтею 32 Конституції України та статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній людині гарантується не втручання в її особисте і сімейне життя. Однак під час прийняття на роботу майже кожен працівник отримує вимогу роботодавця надати інформацію (шляхом заповнення особових справ, анкет, тощо) про особисте життя. Зокрема роботодавця цікавлять:
Таке на перший погляд «дружнє» опитування частіше всього впливає на рішення роботодавця відмовити в прийомі на роботу або переведенні на керівну посаду.
Дане питання давно намагаються остаточно врегулювати та втілити в національне законодавство. Так, 29.08.2019 у Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 1148 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо забезпечення прав працівників на особисте та сімейне життя)», яким пропонується посилити гарантії захисту прав працівника при укладенні трудового договору, прямо закріпивши у Кодексі законів про працю України норму про захист права на особисте та сімейне життя працівників та осіб, які приймаються на роботу та заборонити роботодавцю вимагати «будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї. Якщо ж роботодавець вимагатиме від осіб, які приймаються на роботу вказану інформацію, такі особи мають право відмовити у наданні відповідної інформації, що, в свою чергу, не може бути підставою для відмови у прийнятті на роботу».
Яким чином це будете діяти на практиці в разі прийняття законопроекту – покаже час, оскільки письмова відмова в прийнятті на роботу чинним законодавством для всіх категорій працівників не передбачена, а довести що саме відмова надати інформацію про сімейний стан стала підставою для відмови у прийнятті на роботу буде не легко.
Однак варто пам’ятати, кому власник або уповноважений ним орган зобов’язані повідомляти причини відмови у письмовій формі:
Варто підсумувати, що втілення вказаних норм в національне законодавство сприятиме реалізації конституційних прав та гармонізуватиме національне законодавство з міжнародним.