01.03.2022

Як здійснювати закупівлі в умовах воєнного стану?

У ситуації, що виникла у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у всіх закупівельників виникають питання:

  • як здійснювати закупівлю в умовах воєнного стану?
  • як закуповувати медикаменти, медичні вироби, продукти харчування, пальне тощо?

Є можливість змінити істотні умови договору про закупівлю

Абзацом 10 частини 2 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) передбачено, що у зв’язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі) замовником, визначеним у Законі України «Про оборонні закупівлі», а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов’язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.

В розумінні Закону України «Про оборонні закупівлі» державними замовниками у сфері оборони (далі – державні замовники) є визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України.

Здійснення закупівель до 200 тис. грн

Звертаємо увагу, що у разі якщо вартість товарів та/або послуг за четвертим знаком Єдиного закупівельного словника є меншою за 200 тис. грн, а вартість робіт за об’єктом будівництва є меншою за 1,5 млн грн замовник має право застосувати виключення передбачене абзацом 2 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону, а саме: якщо існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі.

Для здійснення такої закупівлі замовникам необхідно обґрунтувати та документально підвередити об’єктивні обставини, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі.

Документальним підтвердженням може бути:

  • указ президента України від 24.02.2022 № 64/2022 про введення воєнного стану в Україні;
  • службова записка від внутрішнього замовника (наприклад відділу матеріального забезпечення) про термінову потребу у закупівлях товарів, робіт та послуг із посиланням на ситуацію, яка склалася в країні. Важливо! Не зловживайте такими виключеннями, закуповуйте дійсно необхідні товари, роботи та послуги.
  • протокол уповноваженої особи із посиланням на підтвердні документи та обґрунтуванням здійснення закупівлі відповідно до абзацу 2 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону.

Здійснення закупівель від 200 тис. грн

Абзацом 6 пункту 3 часини 2 статті 40 Закону передбачено, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі, якщо у замовника виникла нагальна потреба здійснити закупівлю у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях замовниками, визначеними у Законі України «Про оборонні закупівлі».

Як ми вже з’ясували вище в розумінні Закону України «Про оборонні закупівлі» державними замовниками у сфері оборони (далі – державні замовники) є визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України.

За матеріалами https://radnuk.com.ua/

Поділитися: