21.09.2017

Як мінімізувати наслідки в ДТП з авто на іноземних номерах

Одна з найнеприємніших речей яка може трапитися з водієм – це потрапити в ДТП. Але сьогодні в Україні ще гірше – це ДТП з авто на іноземних номерах.

Якщо протокол про правопорушення склали відносно вас і суд не побачив у ваших діях порушень норм КУпАП, то на цьому ваше везіння цілком може і закінчитися.

Пояснюється це тим, що у водіїв на іноземних номерах, авто може бути не застраховане, що в Україні зустрічається щоденно. Найчастіше такі машини зареєстровані в одній з країн Євросоюзу, найрозповсюдженіші випадки реєстрації в Литві, і дійсний власник автомобіля не завжди відомий навіть водієві такого авто.

ДТП з авто на іноземних номерах, єврономера, артіус, євробляхи,

Не раз зі ЗМІ можна було чути як водії таких автівок зникали з місця  ДТП.          Дійсно, якщо водій винен в ДТП то крім відновлення свого автомобіля, йому, в підсумку, доведеться відновлювати і авто потерпілої сторони. Тому варіант зникнути з місця пригоди дуже привабливий.

Таким чином, якщо водій зник, знайти його дуже і дуже складно.

З одного боку його дії логічні й зрозумілі, але що робити потерпілій стороні, що робити водієві, машина якого зареєстрована в Україні і в обов’язковому порядку застрахована?

Щоб мінімізувати наслідки для себе і, в подальшому, для свого гаманця, після ДТП необхідно зробити комплекс певних дій.

В даному випадку, мова піде виключно щодо ДТП в якому передбачена тільки адміністративна відповідальність.

  1. Не дайте водієві зникнути з місця пригоди.

Я звичайно не стверджую, що кожен водій на так званих «литовських номерах» намагається втекти з місця ДТП, але такі випадки непоодинокі і до них треба бути готовим. Однак, виникає питання: як затримати водія. Звичайно силу застосовувати не варто, це незаконно і може мати негативні наслідки. Мета – затримати водія лише на певний термін, до моменту приїзду поліції. Тут вже, хто на що здатен. Можна самому намагатися з’ясувати його особу, просити про допомогу пасажирам, які були з вами в одному авто, попросити телефон нібито щоб викликати швидку і т.д. Питання це не зовсім юридичне, так як головне тут – досягти певної мети, а саме, щоб водій залишався на місці до приїзду поліції. Тому що вам повідомляти свої дані і пред’являти документи він не зобов’язаний, а ось у поліції вже в цьому плані більше повноважень щодо з’ясування осіб — учасників ДТП.

  1. До приїзду поліції, зафіксуйте на фото або відео обставини та наслідки ДТП.

Перевагою буде, якщо в у вашій машині є відео-реєстратор. В такому випадку буде записаний навіть сам момент ДТП. Після чого, від’єднавши реєстратор, можна зафіксувати на відео і наслідки пригоди.

Однак, не всі цей реєстратор мають, тому можна зробити і фото наслідків ДТП на телефон. Зробити подібні фото дуже важливо, так як поліція на своїх схемах не завжди відображає дійсний стан речей чи положення автомобілів, а тим більше ступінь пошкодження транспортних засобів (що власне їй і не потрібно).

Перш за все зафіксуйте положення авто з декількох ракурсів.

Відфотографуйте пошкодження як свого авто так і автомобіля з яким сталося зіткнення. Зафіксуйте гальмівний шлях, як від вашої автівки, так і іншого учасника. Зробіть фото місця розсипу уламків. Всі ці дані можуть вам стати в нагоді як в адміністративному суді при відстоюванні своєї позиції, так і в цивільному судочинстві, якщо ви будете витребувати відшкодування завданих збитків. Крім того зібрані вами докази не будуть зайвими при проведенні експертиз і відновлення механіки ДТП та встановленні місця первинного контакту автівок.

  1. Визначте коло свідків.

Найчастіше ДТП трапляються на жвавих ділянках дороги, через що на певний проміжок часу припиняється або значно сповільнюється рух транспорту. Цей момент можна використати, щоб визначити свідків. У них може бути відео-реєстратор який, по-перше, зафіксував сам момент ДТП, по-друге, якщо водій машини на «литовських номерах» намагався сховатися – його обличчя можна використати для пошуку останнього. У будь-якому випадку, навіть свідок без реєстратора буде корисний для встановлення всіх обставин події.

  1. Активно беріть участь в оформленні протоколу.

Особливістю ДТП з авто на іноземних номерах може бути те, що протокол складуть щодо вас, якщо водій євроавто зник. Справді, не складати ж протокол щодо втікача-водія коли невідомі жодні з його даних. В такому випадку, та в принципі в будь-якому іншому, завжди дивіться та читайте що ви підписуєте. Уважно вивчіть схему ДТП складену поліцією. Якщо в ній щось не вірно вказано, вимагайте внесення змін або відобразіть, те з чим ви не згодні в  окремих поясненнях. Можна скласти і свою план-схему, як доповнення до пояснень. Вимагайте опитати свідків і вкажіть що маєте відео або фото, яке долучите в суді або до моменту коли матеріали направлять до суду. Обов’язково вимагайте з’ясувати особу водія на єврономерах і відібрання від нього пояснення не стільки для повноти справи, а скоріше для фіксації його даних в документах.

Якщо ж ви в стресовому стані і не можете дати чітких пояснень – вкажіть обов’язково це в протоколі а також той факт що пояснення дасте пізніше в поліції або вже в суді.

Але давайте уявимо наступне. Припустімо, вас не притягнули до адмінвідповідальності, суд в ваших діях не побачив складу адмінправопорушення. І маємо ситуацію коли водій машини на «литовських номерах» зник. Як відшкодувати збитки внаслідок ДТП з авто на іноземних номерах? Як притягти до відповідальності водія автомобіля без реєстрації? Як його, зрештою, знайти?

Відверто кажучи, шансів знайти таку особу не багато але вони є і ступінь  використання заходів залежить від бажання, терпіння і наявності бюджету.

Однак, поодинці водієві навряд можна впоратись і якщо на стадії оформлення матеріалів або розгляду адміністративної справи в суді у вас не було адвоката, саме час його найняти.

Отже, які способи знайти зниклого водія.

По-перше, зробити запит до митних органів.

І тут якраз потрібен адвокат, так як на запит громадянина митниця може і не відповісти, а якщо і відповість то через місяць надавши мінімум інформації, а ось на адвокатський запит надати інформацію зобов’язані, крім того в п’ятиденний термін.

Отже, у митної служби можна дізнатися хто ввозив автомобіль, коли, чи була це юридична особа чи фізична, або просто ФОП.  Це все ниточки які потім можуть привести до реального водія-учасника ДТП. В цьому випадку вам допоможуть фото номерів, які ви зробили відразу після ДТП або свідки, яких ви встановили і які на реєстратор зняли ці ж номери (не рідкісні випадки коли номери відкручують одразу після ДТП і водій з ними ж зникає щоб його ще  важче було знайти).

По-друге, паралельно можна пошукати зачіпки на власника за реєстрами судових рішень. Так як, можливо, він вже притягувався до відповідальності на цій же машині. Там, звичайно, не буде його біографічних даних або адреси проживання, але буде вказано номер справи, а в ній є протокол і інші документи з потрібними даними. Просто так до них, звичайно, доступ не отримати, але адвокату простіше знайти підхід до суду ніж пересічному громадянину.

Також, знаючи номер протоколу (якщо він вказаний в рішенні суду), можна витребувати інформацію у поліції про учасників ДТП або особи щодо якої протокол складався, знову ж таки за допомогою адвокатського запиту.

Третій спосіб, найменш ймовірніший щодо результату, але такий що не  вимагає особливих фінансових вкладень – пошук через соціальні мережі. Шанс на такий розшук дуже не значний, проте дуже часто такий спосіб використовується для пошуку зниклих речей або документів. Можна спробувати його і зі зниклим водієм.

Тим не менш, трапляється, що вам не вдається знайти водія, нікого не визнали винним у ДТП і не є з кого стягувати компенсацію за завдану шкоду, а авто на єврономерах не має обов’язкової страховки, відповідно грошей вам ніхто не заплатить. Що робити тоді? Чи можливо взагалі отримати якусь компенсацію.

По-перше для цього необхідно перевірити чи застрахований автомобіль згідно, так званого, поліса «Зелена картка». Це поліс страхування для автомобілів з іноземною реєстрацією, територія дії якого поширюється і на Україну. До речі, пошук за цим полісом може бути як один із способів відшукати власника авто на єврономерах.

Чи має автомобіль цей поліс, можна дізнатися на сайті МТСБУ зробивши відповідний запит до Центральної бази даних МТСБУ через сайт або звернувшись письмово.

Далі, в будь-якому випадку, зверніться в МТСБУ. Останні здійснюють виплату страхового відшкодування потерпілому в ДТП (якщо потерпілий на момент ДТП мав поліс страхування) на загальних підставах, відповідно до п.41.1 ст.41 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

Цією суми не завжди вистачає для покриття збитків, однак її можна використати і в інших цілях, як наприклад, для пошуку зниклого водія автомобіля на «литовських номерах».

Наведені вище рекомендації були для тих випадків, коли обставини склалися для вас найгіршим чином.

Однак, якщо ж все таки у вас є дані іншого учасника ДТП і своїми діями він порушив КУпАП, що зафіксовано відповідним рішенням суду, необхідно переходити до стадії стягнення шкоди з такого водія шляхом подання позовної  заяви в порядку цивільного судочинства. Оскільки саме винна сторона має відшкодувати завдані збитки.

 

автор статті Володимир Фурман,

адвокат АО “Артіус”

Поділитися: