10.06.2016

БІОМЕТРИЧНИЙ ПАСПОРТ: ЯК ОФОРМИТИ, ДЕ І НАВІЩО

Вже півтора року як в Україні оголосили про видачу біометричних паспортів. Однак досі громадяни не можуть розібратись чи потрібні вони їм, які переваги надають, де і як їх можна оформити та скільки коштуватимуть «біо» документи. Давайте розберемось.

Біометричний паспорт: навіщо він потрібен?

Особливість біометричного паспорту у тому, що він містить чіп з закодованими електронними даними (біометричними показниками) про вас. Така форма збереження інформації має ряд переваг:

 • високий рівень захисту від підробок;
 • зручність та швидкість перевірок на кордоні;
 • легкість відновлення у разі втрати чи пошкодження.

По суті, запровадження «біо» документів – це вимога світового та європейського товариств задля убезпечення від терористичної загрози. Але основний фактор, який спонукає українців оформляти біометричні паспорти, насправді такий: у разі оголошення безвізового режиму з ЄС їх власники отримають можливість безперешкодно пересуватись у межах Європейського простору.

До слова, це стане можливим лише після проголошення Україною безвізового режиму. Сам факт, що ви отримали біометричний паспорт, не надає вам автоматично права без віз перетинати кордони Європи.

Що ж до ваших діючих закордонних паспортів, то їх міняти не потрібно. Вони залишаться дійсними до закінчення їхнього терміну дії. Щоправда, врахуйте момент з безвізовим режимом, хоча поки його не проголосили мабуть поспішати прощатись зі своїм діючим закордонним документом не варто.

У чому різниця по факту?

Закордонний біометричний паспорт виглядає повністю аналогічно звичайному: книжечка на 32 сторінки з синьою обкладинкою та пластиковою сторінкою з вашими даними. Відмінність лише у чіпі: на титулці знизу під написом “паспорт” розміщений значок чіпа (міжнародна позначка біометричного документу), а на внутрішній частині форзацу міститься смуга – безконтактний електронний носій ваших даних. Саме з цієї смуги ваша біометрична інформація буде зчитуватись спеціальним пристроєм при перевірці на кордоні.

Детальніше про вигляд паспорта можна почитати у постанові Кабінету міністрів України №152 від 7 травня 2014 року.

Яка інформація записується на чіп?

На електронний носій може бути записано 3 блока інформації:

 • ваше відцифроване фото;
 • відбитки вказівних пальців;
 • електронний підпис.

Однак наявність всіх трьох не є обов’язковою. Наприклад, дітям віком до 12 років відбитки пальців здавати не обов’язково. А часом їх здача є неможливою, зокрема якщо відбитки на пучках пальців стерті та зчитуються менш ніж на 50 % (опіки, фізіологічні особливості). У такому випадку біометричний паспорт вам все одно видадуть, просто дані про відбитки пальців туди занесені не будуть.

Або ж взагалі ви можете оформити паспорт з чіпом, але відмовитись від внесення туди будь-яких ваших біометричних даних. Щоправда відмову треба буде обґрунтувати у відповідній заяві та прикласти її до пакету документів. Надавати відбитки пальців – це право людини, а не обов’язок.

біометричний паспорт, біометричний закордонний паспорт, Артіус, як оформити паспорт, інформація в біометричному паспорті, відбитки пальців на паспорт

Грязні пальці та вкрадена інформація

Знімання біометричних даних відбувається за допомогою спеціальних пристроїв. Фотографування нічим не відрізняється від звичайного «фото на документи»: вас фотографують на цифрову камеру, дані заносять в комп’ютер, ви підтверджуєте, що згодні на використання саме цього фото. Потім дані передають до виробника паспорта спеціальними захищеними каналами.

Що ж до відбитків пальців, то можете забути про побачене в детективних фільмах: спеціальними речовинами вам пальці змащувати не будуть. Зараз все робиться по-сучасному за допомогою електронних пристроїв. Ви просто прикладаєте до панелі палець, тримаєте його декілька секунд для зчитування і якщо комп’ютер підтверджує, що відбиток розпізнаний вдало, то його фіксують у системі. Так двічі – з вказівних пальців на лівій та правій руках.

Пристрій, що зчитує підпис, виглядає аналогічно: ви спеціальною ручкою розписуєтесь прямо на електронній панелі, ваш підпис оцифровується і буквально за декілька секунд його зображення виводиться на екран.

Пелюшкова біометрія

Якщо раніше для виїзду дітей за кордон оформлювали проїзний документ дитини, то зараз закордонний паспорт можна оформити з 0 років. Тобто ваш малюк отримає повноцінний біометричний паспорт, щоправда через 4 роки документ потрібно буде робити знову.

Однак біометричні дані будуть на ньому не всі: до 12 років – лише фото, з 12 років – плюс відбитки пальців, з 14 років – матимете можливість занести всі три параметри інформації.

закордонний паспорт, біометричний паспорт, дитячий біометричний паспорт, біометричний паспорт дитині, Артіус, діти закордон

Скільки коштує біометричний паспорт?

Оформленням паспортів займається Державна міграційна служба України (далі – ДМС). Відповідно будь-яку інформацію з приводу виготовлення закордонних паспортів, в тому числі їх вартості, можна знайти на офіційному сайті ДМС.

В режимі онлайн можна прорахувати вартість паспорту та навіть самостійно сформувати платіжний документ. Однак, зверніть увагу, що ви одразу вказуєте платіжні реквізити певного територіального відділення ДМС, тому оформити документи в іншому відділенні після оплати послуг в банку ви вже не зможете.

У вартість закордонного паспорту входять такі платежі:

 • держмито – 170 грн.;
 • вартість послуг ДМС – 87,15 грн.;
 • вартість бланка, визначена виробником:
  – з електронним чіпом (біометричний паспорт) – 304 грн. 32 коп.
  – без електронного чіпа – 238 грн. 32 коп.

Тобто, ви заплатите за закордонний біометричний паспорт 561 грн. 47 коп., а якщо документ без чіпа (не біометричний) – 495 грн. 47 коп.

Строк оформлення паспорту становить 20 днів. Якщо ж ви зацікавлені, щоб документ вам зробили швидше (протягом 7 робочих днів), тоді вартість збільшується за рахунок подвоєння офіційних платежів:

 • держмито – 340 грн.
 • вартість послуг – 174,30 грн.

Тобто становитиме 818 грн. 62 коп. Здійснити оплату можна у будь-якому банку або безпосередньо у підрозділі ДМС через термінал. При цьому не забудьте врахувати комісію за здійснення платежу.

Можна також оформити закордонний паспорт не у підрозділі ДМС, а через Паспортний сервіс. Це буде швидше, але дорожче – плюс 350 грн. до усіх перерахованих платежів (у підсумку 1168 грн. 62 коп.).

Які документи потрібні для оформлення біометричного паспорту?

Ви маєте подати працівнику ДМС такі документи:

 • паспорт громадянина України (для дітей до 16 років – свідоцтво про народження) – оригінал і дві копії;
 • ІПН (ідентифікаційний номер) – оригінал та дві копії;
 • квитанції про оплату.

Заяву-анкету за вас вже безпосередньо під час оформлення заповнить працівник міграційної служби.

Якщо ви вирішили оформляти звичайний закордонний паспорт (без чіпа), то маєте ще написати заяву про відмову отримувати біометричний паспорт для виїзду за кордон.

Дітям до 12 років до міграційної служби прибувати не потрібно. За них документи подають батьки, зокрема:

 • ІПН (зараз їх також видають з народження) – оригінал та дві копії;
 • квитанції про оплату;
 • дві кольорові фотографії розміром 3,5х4,5 см та одне фото розміром 10х15 см.

відбитки, відбитки пальців, біометричний паспорт, відмова від біометричного паспорту, Артіус

Як оформити паспорт з чіпом?

Для початку визначіться, до якого підрозділу міграційної служби вам зручніше за все звернутись. Врахуйте, що для оформлення закордонного паспорта ви можете звернутись до будь-якого підрозділу по Україні (незалежно від прописки). А от український паспорт можна отримати лише за місцем проживання.

Далі визначіться з днем візиту до міграційної служби. На офіційному сайті ДМС є розклад роботи усіх територіальних відділень і номер гарячої лінії, за яким будь-які питання можна уточнити по телефону. Також на сайті передбачена можливість записатись на прийом за допомогою електронної черги, однак поки що сервіс працює у тестовому режимі лише у місті Київ. Хоча обіцяють, що він таки почне діяти й у інших містах України.

Отже в Києві чергу можна зайняти трьома способами:

 • через сайт на найближчі два тижні (самі обираєте дату та час з переліку доступних (вільних) у системі);
 • через термінал у територіальному підрозділі ДМС не більше, ніж на місяць вперед.
 • через термінал у поточну чергу (на сьогодні).

Кожен з трьох можливих видів запису функціонує одночасно та незалежно один від одного. Якщо місць у черзі не було, а вам потрібно чим швидше подати документи, то приходьте і займайте «живу» чергу. В такому випадку ви будете очікувати, поки з’явиться «вікно», тобто якщо хтось свій назначений час пропустить або оператори будуть обслуговувати швидше. Що ж до інших відділень по Україні, то там треба займати «живу» чергу вже на місці.

Ви отримали талончик в чергу, відповідно в назначену дату і час потрібно з’явитись у підрозділ ДМС з пакетом документів. Краще прийдіть завчасно, адже в разі запізнення ваш запис до електронної черги буде автоматично анульовано. Коли система викличе вас, проходите до кабінету, подаєте оператору всі документи, фотографуєтесь, здаєте відбитки пальців та зразок електронного підпису.

Важливо перевірити правильність внесення персональних даних про себе до заяви-анкети, яку заповнює працівник служби. Особливу увагу зверніть на правильність написання транслітерації свого прізвища та імені.

Коли можна забирати?

Заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більш як 20 робочих днів з дня подання документів, за виключенням наступних випадків:

 • при терміновому оформленні (за заявою особи) із сплатою подвійного розміру держмита та вартості послуги – до 7 робочих днів (10 календарних).
 • якщо поїздка пов’язана з терміновим лікуванням від’їжджаючого, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, – протягом 3 робочих днів.
 • у разі виїзду на постійне місце проживання – 3 місяці.

Коли строк спливе, зверніться до підрозділу міграційної служби та отримайте свій закордонний біометричний паспорт. Краще раніше вказаного строку не приходити, або телефонувати завчасно, бо зазвичай вони ще не готові. Крім того на сайті ДМС можна перевірити стан оформлення паспорту.

Не забудьте при цьому взяти паспорт громадянина України, адже без нього вам закордонний не видадуть. Крім того в українському паспорті повинні поставити відмітку про видачу вам закордонного документа.
Видається закордонний біометричний паспорт на 10 років, дітям (до 16 років) – на 4 роки.

За кордон біометрично

На нашу думку, з оформленням закордонного біометричного паспорта затягувати не варто. Особливо якщо ви робите закордонний документ вперше чи все одно його міняєте. Будемо сподіватись, що безвізовий режим таки оголосять, тоді він вам дуже навіть знадобиться.

Поділитися: