29.06.2016

ПЕРЕВІРЯЮЧІ НА ПОРОЗІ: ЩО РОБИТИ І ЯК З НИМИ СПІЛКУВАТИСЬ

Інформаційний ресурс liga.net
23 червня 2016 року
Ліга.Блоги

Так, бізнес з неприязню ставиться до перевіряючих: вони порушують процес роботи, створюють проблеми, псують нерви. А якщо ще додати суб’єктивний фактор, коли перевіряючі грубіянять, “качають права” і заважають працювати, то про взаємну любов та розуміння мови йти не може. Як же поводитися з тими, хто заявився до вас на перевірку: просто про банальне.

Будь людиною!

В першу чергу, пам’ятайте, що всі ми люди. Тому нормальне людське ставлення і приємне спілкування навіть у відносинах з перевіряючими не завадить. Не варто починати з агресії та ворожості. Краще постарайтеся відразу налагодити контакт, але тільки в межах розумного, щоб перевіряючі вам на шию не сіли. І постарайтеся дотримуватися наступних порад.

1. Хто є хто

Як тільки до вас в двері постукали, ви повинні з’ясувати, хто прийшов, до кого і навіщо. Потрібно розуміти, що з перевіркою на підприємство можуть прийти не тільки податкові органи. Сьогодні в Україні існує з десяток контролюючих інстанцій, які мають повноваження перевіряти бізнес (КРУшники (Держфінінспекція), пожежники, санстанція і т.д.). Причому перевірити документи повинні ще при першому контакті з візитерами – на пості охорони, стійці адміністрації – і відразу ж повідомити керівництво (та юриста) про перевірку.

Перевіряючі повинні показати вам свої документи і чітко пояснити, чому, на підставі чого (наприклад, направлення на перевірку або зустрічну звірку, ухвали про проведення обшуку і виїмки) вони прийшли. Переконайтеся, що навідали саме вас, особливо якщо на одній адресі зареєстровано декілька компаній – дізнайтеся, яку саме перевіряють.

Перепишіть реквізити документів (посвідчень) перевіряючих – вони стануть в нагоді вам в разі виникнення суперечностей пізніше. Адже до вас можуть прийти і з підробленими документами – не варто пускати всіх підряд.

2. Справа юриста

Запам’ятайте – спілкуватися з перевіряючими повинен тільки юрист. Він знає свої і ваші права, зможе запобігти порушенню закону й утерти їм носа в разі нахабства. Ви ж ніде не підписуйтесь і нічого не давайте перевіряючим в його відсутність. Якщо юриста немає на місці на момент візиту гостей – терміново викличте його, а перевіряючих попросіть почекати його приходу. Найчастіше це не викликає особливих заперечень.

3. Ізоляція

Виділіть перевіряючим окреме приміщення. Краще якщо там не буде нічого, крім столу та стільців. Це дозволить вам уникнути контакту між ними і вашими працівниками. Вбийте своєму колективу в голову прості істини: ніяких розмов, питань, відповідей, роз’яснень. З перевіряючими повинен спілкуватися тільки один працівник (бажано юрист), котрий знає що можна говорити, а чого їм знати ні в якому разі не варто.

4. Робоче місце

Не варто створювати перевіряючим комфортних умов. Вони швидше за все зажадають комп’ютер, принтер, сканер, та ще й каву з молоком. Але пам’ятайте, що ви не зобов’язані надавати їм подібні речі. Нехай приносять свій ноутбук, а якщо немає – пишуть все від руки. Чим комфортніше їм буде – тим довше будуть проводити перевірку.

Якщо ж ви все-таки вирішили поділитися оргтехнікою, то пам’ятайте, що на комп’ютері, який ви даєте, не повинно бути ніякої інформації стосовно вашого бізнесу. Інакше не сумнівайтеся, що вони використовують її в своїх цілях.

5. Під наглядом

Не залишайте перевіряючих самих, щоб не допустити їх до будь-яких документів або приміщень. Ви повинні постійно тримати на контролі де вони і, бажано, що роблять.

Особливу увагу приділіть оригіналам документів: ніколи не залишайте їх в руках перевіряючих без вашої присутності. Адже не секрет, що трапляються зникнення. Наприклад, оригінал податкової накладної, що дає право на податковий кредит, до перевірки був, але раптом його не стало, а куди подівся – незрозуміло. Податкові наслідки для платника податків зрозумілі, а довести що-небудь майже нереально (якщо звичайно в приміщенні не стояли камери).

6. «Від дзвінка до дзвінка»

Зверніть увагу на терміни перевірки, зазначені в повідомленні. Перевіряючі повинні працювати в межах цих термінів і лише в робочий час. Причому робочий час не їх, а ваш, тобто встановлений на підприємстві. Ви не повинні заради них залишатися й сидіти зайві години на роботі. Нехай підлаштовуються.

7. Паперова чіткість

Уважно ознайомтесь з переліком необхідних перевіряючими документів. Швидше за все, вимагати частину з них вони не мають права за відсутністю законних підстав. Тому відразу розставте всі крапки над і – що ви будете, а що не збираєтеся надавати.

Намагайтесь підготувати відразу всі документи, які надасте для перевірки, відксерте їх, зшийте, пронумеруйте. По можливості давайте копії документів. Якщо все ж вимагають надати оригінали, віддавайте документи під підпис за актом прийому-передачі за описом.

Ні в якому разі не дозволяйте виносити нічого за межі офісу. Це допоможе уникнути зникнення документів та їх фальсифікації. Якщо ж перевіряючі все ж примудряться забрати будь-які оригінали з собою – сміливо телефонуйте 102 і заявляйте про зникнення. Адже ви маєте на руках опис в якості доказу.

8. Уважність до акту

Особливо ретельно поставтеся до вивчення акту перевірки, який буде складено в результаті. Зміст порушень, зафіксованих в акті, має чітко відповідати нормам законодавства, незаповнені місця перекреслюються значком «Z», повинні бути проставлені дати та підписи. Якщо не згодні з чим-небудь – відразу ж заявіть про свої заперечення та зафіксуйте їх в самому акті перевірки (на звороті).Краснов, Артіус, перевірка, перевіряючі, прийшла перевірка

Пам’ятайте, ви не повинні нервувати і сліпо виконувати всі вказівки перевіряючих. В першу чергу думайте про себе, захищайте свій бізнес і свої права. Не варто нічого робити без участі юриста. У разі загострення ситуації – телефонуйте в міліцію. Але і не грубіяньте з порогу, адже перевіряючі такі ж люди, як і ви, і вони просто виконують свою роботу.

 

Поділитися: