05.05.2016

РЕЙДЕРИ В ДІЇ: НАПАД – ЗАХИСТ

Портал бізнес новин business.ua
4 травня 2016 року
Рубрика “Колонки”

Тема рейдерства регулярно піднімається в новинах: говорять про рейдерські захоплення, незаконні схеми поглинань, підприємства-жертви нападів, навіть викриваються конкретні рейдери. Однак жоден власник бізнесу не хотів би в такі «хроніки» потрапити у якості «героя»…

Як відбувається рейдерський напад?

Рейдери ретельно готуються до кожного нападу: вивчається об’єкт, його власники, система безпеки, шукаються проблемні моменти (борги, судові спори, незадоволені працівники чи партнери), обдумуються найбільш вигідні варіанти захоплення, проводиться розвідка та пробні атаки. Хоча не завжди підготовка має такі масштаби, часом все зводиться до декількох годин витрачених на банальне силове захоплення.

Якщо узагальнювати, то все ж схеми рейдерів у більшості випадків стандартні. У попередній статті ми згадували про методи захоплення бізнесу, розберемо їх більш детально:

  • Закупівля акцій

Акції компанії скуповуються цілком законним шляхом, при цьому ціна питання не важить, оскільки ціллю є отримання блокуючого або контрольного пакету акцій. Купуючи контрольний пакет акцій, скажімо 60 відсотків, рейдери призначають свого директора і той виводить з підприємства гроші, продає майно, здійснює інші дії, що суперечать інтересам бізнесу. При цьому навіть володіючи 10-15% акцій можна суттєво вплинути на долю підприємства, оскільки у багатьох випадках ця кількість є достатньою для проведення зборів акціонерів, на яких вже можна поставити на порядок денний зміну керівництва підприємства. Скуповують акції зазвичай через підставних осіб, щоб факт скупівлі контрольного пакету до останнього залишався завуальованим.

Приміром, привабливий об’єкт для рейдера – акціонерне товариство, власником якого є трудовий колектив. Працівники, котрі, як правило, отримують невисокі зарплати, без будь-яких сумнівів продадуть свої цінні папери тому, хто запропонує ціну в 5-10 разів більше номінальної вартості. Особливо якщо ці акції їм не приносили особливих дивідендів.

  • Банкрутство

У партнерів по бізнесу, кредиторів викуповується кредитна заборгованість підприємства, яка використовується у подальшому задля ініціювання процедури його банкрутства. Найчастіше прострочені борги підприємства скуповуються за низькими цінами в дрібних кредиторів, потім об’єднуються й пред’являються до одночасної виплати.

Це пов’язано з тим, що ініціювати процедуру визнання підприємства банкрутом через суд можна лише, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати (ч.3 ст.10 Закону від 14.05.1992 №2343-XII «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»). Тобто якщо сума боргу дорівнює 413 400 грн. або більше, то кредитор-рейдер може йти в суд з заявою, розраховуючи на відкриття провадження про визнання підприємства-боржника банкрутом.

Варто звернути увагу на такий момент: викупити борг можна лише, якщо це прямо не заборонено договором, на основі якого цей борг виник. Інакше подібна заміна кредитора (переуступка права вимоги) неприпустима.
Нездатність підприємства погасити борг дає підстави для початку процедури банкрутства з усіма наслідками, що випливають із цих процедур. Підприємство, котре перебуває в стані банкрутства, не підконтрольне ані його власнику, ані менеджменту. Головна діюча особа – арбітражний керуючий, який, як правило, або одразу є людиною рейдерів, або підкуповується ними вже в процесі. Він швидко розпродає майно підприємства. При цьому якщо це майно купує так званий сумлінний покупець, то повернути його вже практично неможливо.

Процес є довготривалим та затратним, але дієвим. Різновидом є фіктивне банкрутство – коли заборгованість взагалі створюється штучно.

• Силове рейдерське захоплення

Найпростіший та доволі ефективний спосіб при низькому рівні юридичного захисту підприємства. Для цього залучаються силовики, причому як приватні охоронні структури, так і просто «спортсмени». Не обходиться без підкупу та корупції, адже потрібно прикриття в силових структурах – щоб поліція не втручалася, а також потрібні фальшиві рішення суду – саме на їх підставі рейдери заходять на підприємство.

рейдеры, рейдерство, защита бизнеса, Артиус, рейдерский захват, рейдерское нападение, рейдерРейдери на порозі: як захистити бізнес від нападників

Протистояти рейдерам можна. Краще почати завчасно – з аудиту ризиків, аналізу економічної, юридичної та фізичної безпеки бізнесу. Але навіть якщо рейдерське захоплення вже триває – відбитись все ж можна, за умови гарної реакції адвокатів у співпраці з охороною. Однак обійдеться це вам набагато дорожче, адже профілактика завжди ефективніша.

З огляду на вищеперераховані методи рейдерських захоплень, варто почати з наступного:

  • концентрація акціонерного капіталу (щоб контрольний пакет акцій був під контролем інвестора і виключалась можливість їх «витоку»);
  • постійний моніторинг змін у складі акціонерів (варто знати своїх акціонерів та постійно з ними взаємодіяти, аби не дозволити скупівлю акцій людьми «зі сторони»);
  • «прозора» співпраця з партнерами та клієнтами, своєчасні розрахунки та погашення боргів;
  • недопущення концентрації власності в межах одного підприємства (варто створити декілька підприємств в межах вашого бізнесу та розподілити майно компанії між ними);
  • використання «юридичних хитрощів» (накладення арештів на майно, реєстрація офшорних компаній тощо);
  • удосконалення роботи менеджменту та персоналу (недопущення конфліктних ситуацій, протиправного звільнення працівників, налагодження роботи як в колективі, так і зовні, з клієнтами та партнерами, створення позитивного іміджу компанії на ринку);
  • використання конкурентної розвідки (за це має відповідати служба внутрішньої та зовнішньої безпеки).

Не забувайте, що ви на ринку не одні, і у разі виникнення загрози зі сторони рейдерів, варто звертатись за допомогою – до партнерів, держорганів, залучати громадськість та ЗМІ. І все це при постійній співпраці з юристами та адвокатами. Не сподівайтесь на шанс, удачу та «пронесе», у бізнесі потрібно бути дуже чітко підготовленими та захищеними. Адже коли рейдери на порозі, має значення кожна деталь.

Поділитися: