13.05.2019

Заборона на установку бойлерів і котлів в Україні: міф чи реальність

Для сайту СЕГОДНЯ.ua
08.05.2019
адвокат Інна Власенко

З травня в Україні за несвоєчасну оплату комуналки нараховується пеня, а постачальників послуг треба допускати до перевірки лічильників

З 1 травня в Україні вступили в силу зміни до закону “Про житлово-комунальні послуги”, які принесли для населення багато нововведень. Так, ми вже розповідали про те, що за несвоєчасну оплату комунальних послуг споживачам будуть нараховуватися пені, а постачальникам послуг зможуть “відключати” абонентів.

Але зараз в соціальних мережах і в деяких ЗМІ почали активно розповідати, що новий закон також забороняє встановлення бойлерів і котлів для автономного опалення. Сайт “Сегодня” розпитав адвокатів і юристів про те, чи правда це чи міф, і чи доведеться українцям масово відмовлятися від бойлерів.

Що написано в законі

В оновленому законі прописано чимало нововведень, які встигли спантеличити українців своєю неоднозначністю. Правда, в тексті закону все ж не згадується про пряму заборону на використання бойлерів і котлів для автономного опалення, а вся паніка була викликана постами в соціальних мережах і фейковими новинами.

У законі ж написано наступне:

“У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлені (відключені) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно на власний розсуд, в установленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та / або гарячого водопостачання) в такій квартирі чи нежилому приміщенні “.

Простими словами – бойлер і котел як і раніше можна встановлювати у себе в квартирі. Обмеження є тільки на відключення від централізованої подачі тепла і води.

Про заборону на встановлення бойлерів і котлів в Законі не згадується, а паніка в мережі спровокована елементарним перекручуванням фактів. Ви можете спокійно встановлювати бойлери та котли, але відключатися від централізованого теплопостачання ви маєте право за умови, що половина квартир вашого будинку вже відключені від системи. Тому, не варто вестися на масову паніку в мережі і викидати вже куплені бойлери, встановлюйте їх на здоров’я.

 

Інна Власенко, адвокат Адвокатського об’єднання “Артіус”, додає, що у закону, до того ж, немає зворотної дії, і навіть в тому випадку, якщо б в ньому говорилося про заборону бойлерів і котлів, це б не поширювалося на тих, хто вже їх встановив.

“По-перше, закон зворотної сили не має, а по-друге, і найголовніше – в законі відсутня норма, яка встановлює заборону на установку і використання бойлерів. Тому бойлери можна встановлювати і використовувати, як і раніше. Крім того, технічно проконтролювати таке встановлення неможливо “, – говорить Власенко.

Вона також додала, що згідно з нормами закону не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

“Такі нововведення запроваджені для того, щоб зберегти систему опалення та гарячого водопостачання. Оскільки відмова частини мешканців будинку від отримання таких послуг призводить до розбалансування системи опалення будинку “, – зазначила Власенко.

Таким чином бойлери та котли можна продовжувати безперешкодно встановлювати, проте відключитися від централізованих мереж можна тільки в тому випадку, якщо вже більше половини мешканців зробили це. В іншому випадку потрібно буде писати колективний запит. Єдиною можливістю відключитися від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання буде відключення від таких мереж всім будинком. Але для цього потрібна згода всіх власників житлових і нежитлових приміщень в будинку, які ще не відключили свої квартири та нежитлові приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. На сьогодні центральним органом виконавчої влади не розроблений новий Порядок відключення окремих споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Якщо ж половина будинку вже відключилася від центральної системи і формальних перешкод немає, бажаючому перейти на автономне опалення та нагрівання води все одно доведеться витратити якийсь час. Йому потрібно буде написати заяву, де необхідно вказати причини відключення і те, що він хоче встановити у себе. Заяви на відключення прийматимуть місцева влада, які також будуть зобов’язані оприлюднювати на муніципальних сайтах перелік будинків, в яких перейшли на котли і бойлери половина і більше квартир.

Чи можна взагалі заборонити бойлери

Варто звернути увагу і на те, що заборонити бойлери та котли – практично неможливо. Ну, тобто, заборонити щось можна, а ось проконтролювати це – немає. На законодавчому рівні забороняти бойлери та котли як вид автономного теплопостачання не має сенсу, бо ця заборона буде практично неможливо контролювати.

У той же час, в законі толком і не прописані штрафи за порушення і самовільну установку котлів і бойлерів. Зараз покарання за незаконну “автономію” у вигляді котлів автономного опалення згідно зі ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення становить штраф для фізичних осіб від 17 до 51 грн., І для юридичних осіб – від 51 до 119 грн. Як і у випадку з самовільним відключенням від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, заборона самовільного встановлення бойлерів або штраф за таку установку повинен бути прописаний законодавцем в певних нормативних актах. В такому випадку контроль за такими незаконними установками побутових приладів може бути покладено на відповідного постачальника ЖКП. Однак не думаю, що це зупинить українців, які шукають альтернативу вже зношеним мереж і постійного підвищення цін. Власники приватних будинків все частіше вибирають автономні варіанти, мешканці багатоповерхівок встановлюють опалювальні котли і бойлери. А бум на електронагрівачі кожну осінь-зиму очевидно говорить про недосконалість діючої системи.

Що стосується світової практики, то в деяких країнах взагалі немає такого поняття, як центральне опалення. Наприклад, у Великій Британії всі жителі самостійно дбають про своє опаленні. Але зараз там хочуть відмовитися від газових конфорок і котлів і перейти на низьковуглецеве обладнання, наприклад, індукційні конфорки. Робиться все це для того, щоб зменшити рівень шкідливих викидів в атмосферу. Взагалі, якщо говорити про практику зарубіжних країн, то, наприклад, в Британії уряд оголосив, що вже в 2025 році в нових будинках будуть заборонені до установки газові котли. Але дана норма є частиною загальних реформ, які спрямовані на поліпшення екологічної ситуації шляхом зменшення використання систем опалення на викопному паливі, а ніяк не для викорінення автономного теплопостачання та ускладнення життя громадянам. Центральне опалення практично відсутнє і в Японії – така система там є тільки в префектурі Хоккайдо, найхолоднішій частини країни, а решта жителів найчастіше використовують для обігріву електричні кондиціонери і обігрівачі. Навіть в Німеччині і Франції жителі самі встановлюють котельні, або ж проводять загальнобудинкові опалення.

Як ми бачимо, заборона на установку котлів і бойлерів в інших країнах не надто поширений, та й в Україні його не існує. Тому панікувати і думати про те, куди б подіти куплений бойлер або котел, точно не варто.

Поділитися: