04.11.2019

Як правильно створити і захистити свій бізнес в Україні: поради адвоката

Для сайту «Информатор Киев»
24.10.2019
адвокат Віталій Мацелюх

23 жовтня в медіацентрі «Інформатор Київ» віце-президент Асоціації адвокатів України керуючий партнер АО «Артіус» Віталій Мацелюх розповів про те, як захистити свій бізнес і назвав найчастіші помилки підприємців-початківців. Далі наводимо пряму мову адвоката.

ЯК ЗАХИСТИТИ БІЗНЕС НА ЕТАПІ ЙОГО СТВОРЕННЯ

Існує два види підприємництва – фізособа (приватний підприємець) і підприємство. Різниця полягає в тому, що фізична особа потім буде відповідати за свої зобов’язання всім своїм майном. При відкритті юридичної особи – ТОВ або ПП, ці форми власності дотримуються своїх зобов’язань тільки в рамках статутного фонду. Оскільки законодавством не врегульовані межі цього фонду, він може бути будь-яким, навіть в розмірі 100 грн. І за це зобов’язання відповідати не доведеться.

Для захисту від рейдерів краще не реєструвати все майно на одну компанію, а створити кілька підприємств. Краще створити кілька підприємств: одне буде володіти майном, інше – захищати контракти, щоб потім не нести зобов’язання. Чітко продумана структура – це одне з перших завдань при відкритті бізнесу.

Можна відкрити бізнес самостійно, а можна встановити партнерські відносини. Для того, щоб уникнути можливих проблем і ситуацій, коли один партнер забирає майно у іншого, необхідно правильно оформляти реєстрацію і спочатку розписувати сфери зобов’язань – хто за що відповідає. Перший варіант – прописати це в статуті. Мінус даного способу в тому, що статут знаходиться у відкритому доступі. Другий спосіб – скласти партнерський договір. Суттєвої ваги він не має, але в разі виникнення проблем, юристам буде над чим працювати.

ВНУТРІШНІ І ЗОВНІШНІ ЗАГРОЗИ ДЛЯ БІЗНЕСУ

Внутрішньою загрозою в першу чергу є персонал. Крадіжка внутрішньої інформації компанії і продаж її конкурентам може завдати бізнесу істотної шкоди. Щоб уникнути такої проблеми бажано, щоб співробітники при прийомі на роботу підписували положення про нерозголошення, грамотно складене юристами. Також для того, щоб припинити можливу крадіжку майна персоналом, необхідно подбати про професійну охоронну систему.

Зовнішня загроза – конкуренти і контрагенти. Тому перед тим, як укладати контракт, необхідно переконатися в тому, що це не підприємство-одноденка і не шахраї. Для таких перевірок краще звернутися до фахівців.

ПІДБІР І ПЕРЕВІРКА ПЕРСОНАЛУ ЗА ДОПОМОГОЮ ЕЛЕКТРОННИХ СИСТЕМ І ТЕСТУВАННЯ

Необхідно перевіряти персонал до прийому на роботу, наводити довідки про майбутніх співробітників. Особливо тих, хто матиме доступ до матеріальних цінностей і важливої інформації. Один з поширених способів перевірити людину – поліграф. Бажано перевіряти співробітників раз на півроку. Поліграфолог повинен бути кваліфікованим фахівцем, оскільки багато що залежить від його розшифровки. Також важливо мати надійну охоронну систему, яка розробить і поставить правильні питання.

Також для перевірки персоналу існує ізраїльська система Midot. Тестування за її допомоги покаже, чи зможете ви довірити важливу роботу і інформацію майбутньому співробітнику. Існує безліч інших тестів, якими повинна займатися охоронна система.

ЗАГРОЗИ З БОКУ РІЗНИХ КОНТРОЛЮЮЧИХ ОРГАНІВ

При перевірках СБУ, податкової інспекції, поліції та інших органів бажано не спілкуватися без адвоката. Грамотний юрист визначить правильність запитів і законність можливої ​​перевірки. Таким чином, ви зможете уникнути зловживання контролюючими органами службовим становищем.

Контракт на абонентське обслуговування з кваліфікованим адвокатом краще укласти ще при відкритті бізнесу. Істотний плюс полягає в тому, що коли адвокат веде ваш бізнес, він знає про всі нюанси, і якщо з’явиться загроза, фахівець зможе захистити його.

При можливих обшуках також потрібно викликати адвоката і охорону. З персоналом бажано провести попередній тренінг, щоб співробітники не панікували, вели себе правильно і не розголошували ніякої інформації.

ЗАХИСТ БІЗНЕСУ В ЕКСТРЕНІЙ СИТУАЦІЇ

На випадок можливого рейдерського захоплення для кожного співробітника необхідно прописати план дій. Кожен повинен чітко знати, що йому робити в разі надзвичайної ситуації. Це допоможе виграти час до приїзду правоохоронців або інших органів, які вирішать ситуацію.

На випадок особистих погроз вашому життю або життю членів вашої родини, краще мати контракт з охоронним підприємством, у якого є послуга забезпечення особистої безпеки. Також в офісі компанії обов’язково повинні бути встановлені всі види сигналізацій і відеоспостереження.

Найголовніше в безпеці вашого бізнесу – вчасно звертатися до фахівців. Пам’ятайте: чим швидше спрацює ваш захист, тим більше шансів уникнути серйозних проблем і зберегти свій бізнес неушкодженим.

Ольга Дика

Поділитися: