08.09.2016

ОФОРМИТИ СПАДОК З 1 ЛИСТОПАДА – НЕ ПРОБЛЕМА

«З 1 листопада українці не зможуть оформити спадок і укласти договір дарування майна» – саме така новина розлетілась Інтернетом у серпні 2016 року. Її підхопили, перепостили, почали обговорювати та загалом панікувати, що тепер ніхто не зможе оформити спадок. Хвиля істерії серед українців докотилась навіть до Міністра юстиції. І ми, як і шановний пан Петренко, квапимося запевнити Вас – нічого подібного не станеться, це неправда. Загалом ця новина не відповідає дійсності та має за основу перекручену інформацію. Пояснимо, що до чого.

Оформити спадок та дарування можна, як і раніше, без проблем

«В Україні не буде оцінювачів, які проводять оцінку майна при оформленні угод дарування та вступі у спадок. Тому і оформити такі угоди буде неможливо» – так коротко можна охарактеризувати проблему, яка нібито загрожує українцям з 1 листопада 2016 року. Спираються новинні джерела на постанову Кабінету Міністрів часів Азарова № 231 від 4 березня 2013 року «Про затвердження Порядку проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства».

Дана Постанова № 231 «реформувала» сферу оціночної діяльності, закріпивши втрату чинності довідок з Державного реєстру суб’єктів оціночної діяльності про право провадити практичну діяльність з визначення оціночної вартості об’єктів нерухомості та об’єктів незавершеного будівництва для цілей оподаткування, виданих Фондом державного майна. Тобто документів, які давали оцінювачам право здійснювати оцінку для цілей оподаткування, в тому числі при оформленні договорів дарування та вступі у спадок. Їм надавалось право отримати сертифікат суб’єкта оціночної діяльності нового зразка, фактично переатестуватись.

Тобто, з 1 листопада 2013 р. оцінювачі зі старими документами вже не могли оцінювати майно, відповідно й звіти про оцінку старого зразка, котрі вони оформлювали, ставали недійсними.

Однак, Постанова КМУ № 231 втратила чинність ще у 2014 році. Підстава – прийняття нині чинної Постанови Кабміну від 21 серпня 2014 року № 358 «Про проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства”. Себто, з літа 2014 року проблема з оцінкою майна для договорів дарування та спадкування зникла, а оформити спадок можна без перешкод.

Оформлення спадку, 1 листопада, оцінка майна, постанова 231, оформити спадок, Артіус, юрист по спадковому, спадок

Більше того, 231 Постанова була скасована й у судовому порядку. Одразу з її прийняттям у 2013 році було подано колективний позов до суду про визнання її незаконною та скасування. Причина – даний документ фактично монополізував ринок оцінки, позбавивши оцінщиків «старого зразка» роботи. Однак, перша інстанція 18 липня 2013 року, а потім і апеляційна відмовили у задоволенні позову, залишивши акт чинним. Рішення на користь позивачів було прийнято лише Постановою Вищого адміністративного суду від 29 липня 2015 року, коли документ вже й так не був чинний.

Однак якимось чином влітку цього року інформація про нововведення Постанови № 231 потрапила до рук несвідомих журналістів, які не перевіривши поширили її у мережі Інтернет. А українці, які й досі звикли вірити тому, що пише преса, підхопили дану новину та суспільством покотилась хвиля істерики.

До речі, масштаби загального хвилювання стали досить великі, адже дати роз’яснення з цього приводу попросили навіть Міністра юстиції Павла Петренка в ефірі програми “События” 16 серпня 2016 року. На що пан Петренко заявив, що кожен українець зможе й далі безперешкодно оформити спадок чи договір дарування: «Я хочу розвіяти міфи, які поширюються. Право на оформлення договору дарування та спадщини – це право, яке закріплене в Цивільному кодексі на рівні Конституції. Питання щодо ліцензування оцінювачів відноситься до компетенції Фонду державного майна України. Вони повинні робити все, щоб процес діяльності оцінювачів не зупинявся. Хочу заспокоїти всіх українців – ніяких перешкод в оформленні спадщини чи дарування не буде».

На сьогоднішній момент можемо підтвердити, що інститут оцінки майна існує, оцінювачі виконують свої обов’язки, а українці як зараз, так і з 1 листопада 2016 року можуть спокійно прийти до нотаріуса та оформити спадок чи укласти договір дарування майна.

Поділитися: