02.03.2016

ОСКАРЖЕННЯ ДИСКРИМІНАЦІЙНИХ УМОВ ТЕНДЕРІВ В ЕЛЕКТРОННИХ ТОРГАХ

Система ProZorro працює в Україні вже близько року. За цей час успіхи в просуванні реформи просто колосальні: від запуску пілотного проекту до прийняття Закону «Про публічні закупівлі», який остаточно перевів електронні торги на загальнообов’язкову основу. При цьому першопрохідцем великого масштабу в електронних торгах стало Міноборони (такі зараз часи, що закупляти товари військового призначення треба у великій кількості і економія тут не завадить).

Однак система електронних закупівель має ще масу нюансів та прогалин, які необхідно усунути. І бажано це зробити до 1 квітня 2016 року – дня, коли Закон почне діяти. Поки ж нам залишається активно брати участь в торгах та в процесі реформування ProZorro.

Так, нещодавно юристам АО «Артіус» довелось втрутитись в хід тендеру КП «Консультативно-діагностичний центр №2 Дарницького району Києва». Торги з приводу закупівлі юридичних послуг були заплановані на 29 січня. Вони відбулись, однак потім були відмінені, адже скаргу Компанії «Світ юридичних послуг» («Артіус») задовольнили.

Наші спеціалісти з держзакупівель детально вивчили умови тендеру та виявили дискримінаційні вимоги, висунуті замовником. Зокрема вказувалось, що досвід здійснення компанією підприємницької діяльності в сфері надання юридичних послуг повинен становити не менше 15 років, а досвід надання юридичних послуг в сфері медицини (в бюджетних установах охорони здоров’я) – не менше 8 років. На думку юристів Адвокатського Об’єднання «Артіус», подібні умови різко обмежили коло потенційних учасників торгів.

Нашу скаргу було розглянуто, вимоги визнано справедливими і прийнято рішення рекомендувати замовнику анулювати тендер, що він і зробив.

Звертаємо вашу увагу на наступні нюанси процедури оскарження торгів у ProZorro. В даний час висновок органу оскарження носить виключно рекомендаційний характер. Однак з 1 квітня рішення органу оскарження в рамках проведення «великих» тендерів (на суми понад 200 тис. грн. – для товарів і послуг та 1,5 млн. грн. – для робіт) стануть обов’язковими до виконання. Стежити за цим буде Антимонопольний комітет України.

Вартість звернення до органу оскарження становитиме 5000 грн. – для товарів і послуг та 15000 грн. – для робіт. При цьому подати скаргу в допорогових торгах можна буде безкоштовно. Але тоді й рекомендації органу оскарження за такими закупівлями не будуть обов’язкові для виконання. Тобто хочеш оскаржити торги на велику суму – плати 5000 грн., і якщо вимога буде задоволена – замовника зобов’яжуть усунути порушення. При невеликій сумі залишиться розраховувати на добросовісність замовника. Інакше – змирятись зі своїм положенням та порушеннями власних прав.

Дещо неоднозначна позиція як для правової держави. Однак що маємо – те маємо. Можливо найближчим часом в процедуру оскарження все таки внесуть корективи. Слідкуватимемо за змінами…

Поділитися: