30.06.2020

Зміни до Кримінального кодексу України

Першого липня вступають в силу суттєві зміни до кримінального та кримінально-процесуального кодексів України. Перш за все зміни стосуються керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння.

Від 01.07.2020 до КК України додається стаття 286-1 якою передбачено кримінальну відповідальність вже за сам факт керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння. До цього для того щоб особу притягнули до кримінальної відповідальності мало статись ДТП в результаті якого учасник цього самого ДТП мав отримати як мінімум тілесні ушкодження середньої тяжкості.

Відтепер, кримінальна відповідальність для водіїв наступатиме навіть за відсутності наслідків, оскільки вже сам факт керування ТЗ в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння є кримінально караним діянням.

Також, водії нестимуть відповідальність за наступне:

  • Керування ТЗ під діями лікарських препаратів, що знижують реакцію;
  • Відмова особи від проходження в установленому порядку медичного освідування на стан сп’яніння;
  • Вживання після ДТП алкоголю, наркотиків чи мед. препаратів, що знижують увагу та реакцію;
  • Вживання вказаного вище після того, як поліцейський зупинив авто і до проведення уповноваженою особою медичного освідування на предмет сп’яніння;
  • До прийняття рішення про звільнення особи від проходження такого освідування.

За такі порушення особа може бути покарана штрафом від 17 до 34 тис. грн. з обов’язковим позбавленням права керувати транспортними засобами до 3 років.

 

Ще одні зміни які вносяться до діючого законодавства, в тому числі і до КПК України, та які безпосередньо пов’язані з кримінальною відповідальністю за керування ТЗ в стані сп’яніння, це введення інституту кримінальних проступків, введення процедури дізнання, відповідно, посадової особи дізнавача, а також пов’язаних із цим строків та певних процедур.

По вказаній темі ще буде більш детальних розбір нововведень, однак для загального розуміння змін, зазначимо наступне:

До 01.07.20 злочини за ступенем тяжкості поділялись на злочини невеликої тяжкості, середньої, тяжкі, особливо тяжкі. Фактично, кримінальний проступок це злочин невеликої тяжкості (в минулому). Для нього передбачена дещо спрощена форма «розслідування», скорочені строки, додаткові джерела доказів.

Так, наприклад, при повідомленні про підозру у вчинені проступку, досудове розслідування має бути закінчено:

  • Протягом 72 годин в разі затримання особи;
  • Протягом 20 діб якщо вину особа не визнає, або якщо притягається неповнолітній;
  • Протягом місяця, якщо заявлено клопотання про проведення експертизи.

Також, при проведенні дізнання джерелом доказів є відібрані пояснення (а не допит як при злочині), відповідні складені схеми, результати освідування.

Загалом, нюансів багато, однак водіям слід пам’ятати, що зараз відповідальність яка була в рамках адміністративної, перенесена в кримінальну площину, де спрощені вимоги до встановлення обставин, а покарання вже матиме більше вагу, оскільки особа буде вважатись засудженою, що значно тяжче ніж мати запис про адмінштраф.

Поділитися: