28.04.2020

Чи можна звільняти працівників під час карантину?

В період запровадження карантину в засобах масової інформації, соціальних мережах та серед працівників почали ширитися думки, що у зв’язку з карантином значна частина працівників буде звільнена. Почастішали випадки звернення з відповідними питаннями і до АО «Артіус».

І, хоча, бізнес зараз в складних умовах, права працівників порушуватися не можуть. Одразу звертаємо увагу, що чинним законодавством України, зокрема ст. 36 Кодексу законів про працю України визначені підстави розірвання трудового договору.

Підставами припинення трудового договору є:

1) угода сторін;
2) закінчення строку (пункти 2 і 3 статті 23), крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна з сторін не поставила вимогу про їх припинення;
3) призов або вступ працівника або власника – фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи;
4) розірвання трудового договору з ініціативи працівника, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу або на вимогу профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу;
5) переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду;
6) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці;
7) набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків звільнення від відбування покарання з випробуванням) до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи;
7-1) укладення трудового договору (контракту), всупереч вимогам Закону України “Про запобігання корупції”, встановленим для осіб, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом року з дня її припинення;
7-2) з підстав, передбачених Законом України “Про очищення влади”;
7-3) набрання законної сили рішенням суду про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави стосовно особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках;
8) підстави, передбачені контрактом;
9) підстави, передбачені іншими законами.

Така підстава, як розірвання трудового договору в зв’язку з запровадженням карантину в чинному законодавстві відсутня. Дію Кодексу законів про працю на період карантину ніхто не скасовував, будь-яких особливостей щодо звільнення працівників під час карантину не запроваджено. Звільнення з інших підстав (передбачених законодавством) можливе під час карантину, однак має відбуватися з дотриманням процедури звільнення, передбаченої для кожної окремої підстави.

Найчастіше до нас адресується таке питання: Мені сказали написати заяву про звільнення за власним бажанням, чи законно це?

Однозначно, ні. Звільнення за власним бажанням це виключно бажання працівника і роботодавець не може примусити написати таку заяву, якщо Ви не бажаєте звільнятися. Без відповідної заяви працівника звільнення є незаконним. Однак, якщо така заява буде Вами особисто підписана, незаконність звільнення довести буде швидше за все неможливо.
Порада: не поспішайте писати вказану заяву, якщо Вас наполегливо просить роботодавець. Примушування до написання заяви про звільнення – незаконно!

Звільнення за угодою сторін можливе також лише у разі досягнення спільної згоди між роботодавцем і працівником та на підставі відповідної заяви.

Тривалий карантин може призвести до необхідності проведення реорганізації або скорочення кількості працівників. Однак, скорочення повинно відбуватися також з дотриманням процедури, в тому числі працівники повинні бути попереджені письмово не менше, як за два місяці до запланованої дати звільнення, а під час звільнення отримати вихідну допомогу.

Стаття 43 Конституції України гарантує кожному захист від незаконного звільнення. У разі незаконного звільнення необхідно звернутися до суду, незаконність звільнення повинна бути доведена в судовому порядку, і в такому разі працівник поновлюється на роботі і йому виплачується середня заробітна плата за час прогулу.

Статтею 172 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, такі дії караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.

Якщо такі дії вчинені повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, – караються штрафом від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

Якщо Ваші трудові права порушуються, невідкладно звертайтеся до адвокатів, центрів правової допомоги, органів Державної служби України з питань праці. Чим раніше звернетеся за правовою допомогою, тим легше відновити порушені права, а у разі своєчасного звернення – уникнути незаконного звільнення.

Нагадуємо, що у зв’язку в введенням обмежувальних заходів через загрозу розповсюдження COVID-19 можна:
– оголосити простій на час карантину;
– запровадити дистанційну (надомну) роботу;
– надати працівникам право скористатись відпустками (щорічними оплачуваними або без збереження заробітної плати).
Більше детально у нашій попередній публікації.

Поділитися: