30.03.2020

Кримінальна відповідальність за порушення правил карантину

  У зв’язку із поширенням в України коронавірусної інфекції COVID-19 державними органами були вжиті заході щодо впровадження карантину, правил та інструкцій для запобігання розповсюдження інфекції.

Не забарилися наші громадяни і з порушеннями цих правил і норм і ось ми вже маємо перших притягнених до адміністративної відповідальності, повідомлення поліції про розшук громадян, що порушили правила самоізоляції, враховуючи, що деякі з них контактували із хворими на COVID-19.

Більше того, зареєстроване кримінальне провадження за ст.325 КК України, щодо сумнозвісної «Євролаб» за приховування позитивних результатів на коронавірус.

І одним з питань яке хвилює багатьох: за що і яка відповідальність передбачена, за що особу можуть притягнути до адміністративної, а за що до кримінальної відповідальності.

     Загалом, питання кримінальної відповідальності передбачено ст.325 КК України «Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням» і полягає в наступному: Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань.

Покарання: штраф від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

Якщо такі дії спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки,
покарання: позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.

Перш за все, якщо із розумінням інфекційної хвороби більш-менш зрозуміло, то що таке епідемічні захворювання, може бути не до кінця ясно.

     Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, епідемія – масове поширення інфекційної хвороби серед населення відповідної території за короткий проміжок часу. Тобто, епідемічною хвороба вважатиметься при ознаках масовості та розповсюдженню на території за короткий строк.

Далі розберемось із особою, яка може бути притягнута до відповідальності за розповсюдження таких хвороб.

    По вказаній статті суб’єкт злочину спеціальний, тобто особи до службових або професійних обов’язків яких відноситься виконання правил і норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням. Це можуть бути медичні працівники, державні службовці, працівники органів місцевого самоврядування, службові особи підприємств, установ, організацій.

Для прикладу, якщо проаналізувати вироки за ст.325 КК в судовому реєстрі, побачимо, що до відповідальності притягаються керівники закладів харчування за недотримання санітарних правил для закладів харчування.

Якщо розглядати це в контексті теперішньої ситуації в країні це виглядатиме наступним чином.

   Постановою КМУ від 11.03.20 №211 заборонено роботу суб’єктів господарювання, що передбачає прийом відвідувачів, окрім закладів харчування, якщо останні використовують адресну доставку за умов забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту.

Тобто, при доставленні замовлень, якщо працівник закладу не забезпечений засобами індивідуального захисту, відповідатиме власник такого закладу, а ні як не працівник.

Також, однією з умов настання кримінальної відповідальності є наявність наслідків – «поширення або можливість поширення захворювань».

В першому випадку ми маємо справу із завершеним фактом, коли інфікована особа заразила іншу.

В другому випадку має місце вірогідність настання наслідку. Таку вірогідність визначити завжди важче. По відношенню, наприклад, до розповсюдження COVID-19 це може бути ситуація при якій власник закладу, знаючи, що один із його працівників має відповідні симптоми, не відсторонив його від роботи. Або довірив йому доставку замовлення, не забезпечивши засобами індивідуального захисту.

При такій ситуації звісно є вірогідність контакту зараженої особи із здоровою, а відтак і відповідна можливість розповсюдження хвороби.

При цьому слід мати на увазі власникам закладів та посадовим особам, що відповідатиме за ст.325 КК України тільки керівник або власник бізнесу, відповідальний за своїх працівників. Працівники ж в свою чергу можуть понести відповідальність лише в адміністративному порядку, наприклад, за порушення умов самоізоляції за наявності відповідних симптомів.

Більш детальніше про розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності у нашій наступній статті

Поділитися: