18.03.2020

НОВИНИ ПРО СИТУАЦІЮ СПРИЧИНЕНУ COVID-19

З огляду на введенні обмеження, що стосуються фізичних та юридичних осіб, Законом, запроваджується комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб під час карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

Отже, Юридичні особи, повинні знати, що на період карантину встановлено такі заходи:

  1. Роботодавець може дозволити працівнику виконувати роботу вдома, а також надавати працівнику відпустку, за його згодою. Це стосується у тому числі держслужбовців.
    Термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включатиметься у загальний строк, встановлений частиною другою ст. 84 КЗпП (тобто не включатиметься у 15-денний строк передбачений вказаною нормою КЗпП)
  2. Власник підприємства, може змінювати режими роботи закладів, підприємств, установ, організацій, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Таку інформацію необхідно донести до відома населення через веб-сайти та інші комунікаційні засоби;
  3. З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення;
  4. Забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Звертаємо увагу, що мова у Законопроекті йде саме про планові заходи перевірки, щодо позапланових заходів, згадувань не має, отже позапланові перевірки можуть проводитися.
  5. Введення карантину буде віднесено до форс-мажорних обставин (зміни до ст. 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати в Україні»).

 

Фізичним особам необхідно знати, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється:

• прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;
• зупинення публічним акціонерним товариством “Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком внутрішньо переміщеної особи за відсутності проходження фізичної ідентифікації;
• здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування;
• нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
• припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
• примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
• примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.
• притягнення до адміністративної відповідальності іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів/підрозділів ДМС із заявою про продовження строку перебування на території України, у зв’язку із введенням карантинних заходів.
• “Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб’єкти декларування подають до 1 червня”.

Відповідно до Законопроекту, уряду буде доручено у тижневий термін встановити доплати до заробітної плати:

• медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), у розмірі до 200% заробітної плати на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений у рішенні КМУ про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів;
• окремим категоріям працівників які забезпечують життєдіяльність населення.

Законопроектом передбачена відповідальність для громадян та посадових осіб (підприємств, установ, організацій) за порушення правил щодо карантину.
Так, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, загрожує накладення штрафу:

на громадян – від 1000-до 2000 н.м.д.г. (17 000 – 34 000 грн);
на посадових осіб – від 2000- до 10000 н.м.д.г. (34 000 – 170 000 грн).

Також , законопроектом передбачено і підвищення кримінальної відповідальності за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.
Так, якщо порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, то це каратиметься:

• штрафом від 1000 до 3000 н.м.д.г. (1700-51000 грн);
• або арештом на строк до шести місяців,
• або обмеженням волі на строк до трьох років,
• або позбавленням волі на строк до трьох років.

Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Цей Закон набере чинності з дня опублікування, крім:
• пунктів 3, 4, 8 розділу І, які набирають чинності з дня опублікування і діятимуть протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону,
• пункту 6, який набере чинності з дня опублікування і діятиме до 18 квітня 2020 року;
• підпункту першого пункту 7, який вводиться в дію з 19 квітня 2020 року і діє протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону.

Поділитися: