11.04.2016

ЯК ВІДКРИТИ СВІЙ БІЗНЕС В КРИЗУ?

бізнес в кризу, як відкрити бізнес, як зареєструвати бізнес, бізнес в Україні, реєстрація ТОВ, реєстрація ФОП, Артіус, як відкрити бізнесВи вирішили створити свій бізнес в кризу, знайшли однодумців, закінчили формування бізнес ідеї, вже навіть звикли до думки про те, що станете бізнесменом і справи підуть вгору. Але не варто завчасно купувати яхту в кредит. Час задуматись про юридичне оформлення бізнесу.

Перш за все, дайте відповідь на такі запитання:

  1. Чим я збираюся займатися?
  2. З ким планую працювати (хто буде клієнтами і партнерами)?

Від відповідей на ці питання буде залежати вибір форми ведення бізнесу та виду оподаткування.

Вибираємо абревіатуру

Найбільш поширеними формами ведення бізнесу є ФОП (фізична особа-підприємець), ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю) і ПП (приватне підприємство). По суті ТОВ і ПП – майже ідентичні юрособи. Єдина відмінність, що відносини між засновниками в ТОВ регулюються окремим законом, а в ПП прописуються виключно в статуті. Так що будемо порівнювати ФОП і ТОВ.

ФОП – проста форма підприємництва:

  • легко зареєструвати;
  • досить просто вести бухгалтерію;
  • АЛЕ за своїми зобов’язаннями ви будете відповідати всім своїм особистим майном (тобто якщо влізете в борги – можуть відсудити квартиру, машину, навіть особисті речі).

ТОВ – найбільш поширена форма юридичної особи:

  • викликає більше довіри на ринку;
  • найпростіша серед юросіб;
  • засновники ТОВ відповідають тільки частинами, внесеними до статутного фонду підприємства, і майном, яким володіє підприємство, а не особисто кожен із засновників.

Як бути з податками на бізнес в кризу?

Що стосується виду оподаткування, то він залежить від обороту компанії та обсягу річного доходу. Найбільш простий – єдиний податок, найскладніший – загальна система плюс ПДВ. При цьому певні види діяльності згідно із законодавством зобов’язують мати ПДВ. Так наприклад, реалізацією підакцизних товарів (алкоголь, тютюн) або ювелірки не зможе займатися платник єдиного податку.

Крім того, знову ж питання в клієнтах. Якщо ваші контрагенти (бізнес-партнери, клієнти) ПДВ-шники і ви працюєте з великими сумами (товари/роботи/послуги на сотні тисяч гривень), то їм буде невигідно працювати з не-ПДВ-шниками (платитимуть більше податків). А ФОПи-єдинники 2 групи мають право надавати послуги тільки населенню і єдинникам. Тобто з юрособами-ПДВ-шниками їм працювати заборонено.

Якщо ж ви поки точно не можете прорахувати свій майбутній річний дохід та плануєте займатися чимось простим (наприклад, продажем канцтоварів або доглядом за газонами), то варто вибрати ФОП на єдиній системі оподаткування. Вже каша в голові? Час звертатися до фахівців. Якщо ж запаси ентузіазму не вичерпалися – продовжимо…

Реєстрація бізнесу в держорганах

Отже, з формою підприємництва та оподаткуванням ви визначилися – пора йти легалізуватися. З 1 січня 2016 року процедура оформлення бізнесу максимально спрощена. Тепер все можна зареєструвати за 24 години з моменту подачі документів реєстратору або нотаріусу. Не факт що термін витримають, так що розраховуйте відразу на 2-3 робочих дні. І не забудьте, що сама підготовка документів також займе час. Ще одна хороша новина – безпосередньо за реєстрацію платити не потрібно.

Для реєстрації в будь-якому випадку знадобиться ваша заява (заповнена українською мовою!), в якій необхідно вказати:

КВЕДи – тобто обрані вами види діяльності, те чим будете займатися. Їх можна підібрати на сайті Держкомстату (Класифікація видів економічної діяльності ДК 009: 2010) – від обраних КВЕДів буде в тому числі залежати система оподаткування. Законодавство не обмежує вас в кількості видів діяльності – пишіть скільки хочете. Однак краще виберіть тільки ті види, якими ви реально будете займатися відразу або найближчим часом. Якщо з’явиться необхідність доповнити, зробите пізніше – це не проблема (але вже за плату).

Юридична адреса: для ФОП – місце прописки, для юрособи – ваша квартира або офіс. Головне, щоб у цьому приміщенні постійно хтось знаходився і отримував пошту. Краще якщо це буде ваш реальний офіс. Якщо ж квартира, то в разі візиту перевірки (податкова, інші контролюючі органи, поліція) – там повинен хтось бути. Крім того, на ринку пропонують купити юридичну адресу, навіть з додатковими опціями (отримання кореспонденції, присутність секретаря). По суті це непоганий варіант, якщо у вас немає реальної юридичної адреси. Головне не натрапте на шахраїв та на адреси масової реєстрації – зайві проблеми і посилена увага контролюючих інстанцій нікому не потрібні.

Паспортні дані, ІПН засновника (засновників і директорів для юрособи). Не забудьте взяти сам паспорт.

Ви ще тут? Впевнені, що рішення відкрити бізнес в кризу правильне? Тримайтеся, адже крім цього є ще маса нюансів. При реєстрації ТОВ знадобиться ваша особиста присутність (всіх засновників). Інакше доведеться оформляти нотаріальну довіреність, а це зайвий час та гроші. Рекомендуємо також подати статут підприємства. Краще якщо він буде складений вами або вашими юристами спеціально «під вас» – тоді зможете врахувати всі нюанси й убезпечити себе від зайвих ризиків на майбутнє.

Також візьміть з собою на реєстрацію протокол установчих зборів. Це по суті перший документ компанії, в якому фіксується воля засновників створити бізнес. Згідно із законом він зараз вже не повинен вимагатись, але деякі службовці попросити можуть, так що краще візьміть його з собою відразу. Тим більше що робити протокол все одно доведеться – він повинен обов’язково бути в документах підприємства.

Постарайтеся відразу підготувати й віддати реєстратору заяву про вибір виду оподаткування – це спростить вам життя. По суті, її повинні автоматично передати в податкові органи. Хоча не факт що податківці приймуть документ до розгляду. Як показує практика, заяву можуть проігнорувати та відмовити вам у наданні статусу платника ПДВ або єдиного податку. Тоді доведеться вже навідатися до податкової особисто і витратити ще кілька днів. Не затягуйте з цим, адже час подачі обмежений: в більшості випадків – до кінця цього ж місяця. Тоді ви отримаєте статус (наприклад, єдинника) і зможете працювати вже з 1 числа наступного місяця. Інакше буде застосовуватися загальна система оподаткування.

За підсумками реєстрації при позитивному рішенні до Єдиного держреєстру буде внесено запис про проведення державної реєстрації вашого підприємства. Перевірити результат і отримати виписку ви можете самостійно через портал електронних сервісів (ці відомості є відкритими й загальнодоступними). Це безкоштовно.

Що ще потрібно і коли це закінчиться?

На реєстрації та оформленні статусу платника ПДВ/єдиного податку реєстрація бізнесу не закінчується. Вам знадобиться ще:

  • замовити печатку;
  • відкрити рахунок в банку, а для цього завірити в нотаріуса картку зразка підписів.

На це витратиться ще декілька днів, а то й тиждень (в деяких банках процес відкриття рахунку досить тривалий). В результаті відкрити бізнес за 24 години вам аж ніяк не вдасться, розраховуйте мінімум дні на 4, а то й більше. І взагалі запасіться терпінням та навичками дипломатичності!бізнес, бізнес в кризу, Артіус, як відкрити бізнес, як розпочати справу, новий бізнес, відкриття бізнесу, бізнес в Україні

Вірте в свою бізнес-ідею та не відкладайте її в довгий ящик. Нехай навіть оточуючі стверджують, що відкрити бізнес в кризу – не найкраще рішення. Працюйте, шукайте партнерів, розраховуйте прогнози прибутковості та конкурентоспроможності вашого продукту. Але врахуйте що закони України – це складні лабіринти. Ціною легковажності й переоцінки своїх можливостей може стати як штраф в круглу суму, так і тюремний строк. Зверніться до юристів, які візьмуть на себе всю паперову тяганину, і сміливо почніть розвивати бізнес в кризу!

Поділитися: