Сьогодні, 01.11.2016 року, був опублікований антирейдерський Закон № 1666 від 06.10.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності». Це означає, що з 02 листопада 2016 стане обов’язковим нотаріальне засвідчення справжності підписів на певних документах при внесенні змін про юрособу, зокрема воно вимагатиметься при внесенні змін до Статуту.
У п’ятницю, 28 жовтня документ був підписаний Президентом, причому відносно швидко – менш ніж за 10 днів. Це не випадково, адже антирейдерський Закон (саме так він позиціонується владою) ускладнює ряд процедур при проведенні реєстраційних дій, посилює відповідальність за ведення Держреєстру прав на нерухоме майно і Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. І все це заради захисту бізнесу.
Що стосується нотаріального засвідчення підписів засновника (учасника) або уповноваженої ними особи, то обов’язковість передбачена для таких документів, що подаються реєстратору задля внесення змін про юридичну особу:
Але варто зауважити, що є виключення: це правило не поширюється на держоргани, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання та благодійні організації. Причому з органів держави та самоврядування обов’язок нотаріального засвідчення підписів взагалі знятий, а на громадські об’єднання та благодійні організації він покладається лише у разі наявності такої вимоги в їх установчих документах.
Зміни торкнулись системи держреєстрації прав на нерухоме майно. Тепер держреєстратор повинен невідкладно повідомляти власника об’єкта нерухомості, якщо щодо нього подану заяву на проведення певних реєстраційних дій. Крім цього, у базі даних заяв тепер обов’язково реєструвати такі заяви:
Також документ передбачає норму про те, що електронний цифровий підпис буде надаватися виключно в умовах особистої присутності підписантів. А заявнику повернули право на отримання виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатом проведеної реєстраційної дії. Причому з проставленням на такому документі підпису та печатки державного реєстратора.
Антирейдерський Закон суттєво збільшив відповідальність за спроби незаконної реєстрації, тобто за будь-які дії рейдерського характеру з ціллю захоплення бізнесу:
Закон № 1666, або антирейдерський Закон, був прийнятий задля забезпечення захисту прав власності, економічних інтересів громадян та інвесторів, а також зменшення ризиків рейдерських захоплень. На ділі ж він, перш за все, ускладнив процедури проведення реєстраційних дій. Сподіваємось, що норма про відповідальність працюватиме, з рейдерами будуть активно боротись і у підсумку це того вартуватиме.