08.07.2016

ОБШУК У АДВОКАТА: ЧИ ЗАКОННО ЦЕ?

5 липня 2016 року офісами київських адвокатів прокотилась хвиля обшуків, пов’язана з розслідуваннями “газової справи Онищенка”. Дії працівників Національного антикорупційного бюро України були засуджені у суспільстві, зокрема й у адвокатському співтоваристві, як явно незаконні. Коментар для Юридичної Газети з цього приводу дав і керуючий партнер АО “Артіус”, віднедавна голова Київського міського відділення Асоціації адвокатів України, Віталій Мацелюх.

“5 липня, в офісі адвоката по «газовій справі» Андрія Циганкова проводився обшук. На цій процесуальній дії я був присутній як представник Асоціації адвокатів України та особистий товариш Андрія. Детективи НАБУ порпались у документах адвоката, його особистих записах, досьє клієнтів, обґрунтовуючи законність такої поведінки ухвалою суду. Але, подумайте, що за абсурд.

По-перше, адвокати вже давно нічого насправді цінного чи секретного не зберігають в офісі, усвідомлюючи небезпеку обшуків. По-друге, вилучення комп’ютера в інтересах слідства це нонсенс – адже ухвалу дають лише по одній особі, а на ноутбуці зберігається одночасно інформація по багатьом клієнтам. Не буде ж адвокат під кожного клієнта окремий комп’ютер купувати. Як в такому випадку бути з порушенням їх права на таємницю? І по-третє, вилучені в адвоката матеріали все одно не зможуть бути долучені до справи, адже будуть визнані неприпустимими доказами.

Висновок один, подібні акції зі сторони НАБУ та інших правоохоронних органів проводяться виключно задля залякування та силового впливу на адвокатів у резонансних справах. Папку з документами по «газовій справі» вони навіть дивитись не захотіли.

Якщо у загальному коментувати ситуацію, це чистий правовий нігілізм. Напряму ігноруються приписи Конституції України, Кримінального процесуального кодексу, Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, підписаних державою міжнародних угод про адвокатську таємницю. Адже це основа нашої діяльності, яка дозволяє нам як адвокатам втілювати в життя конституційну функцію захисту прав громадян. Ми покликані захищати всіх, незалежно від соціального статусу та моральних принципів. І ототожнення адвоката з його клієнтом – це просто неприпустимо.

Люди, які дають добро на подібні акції, не розуміють, що у будь-який момент правова допомога може знадобитись їм, і тоді вони потребуватимуть, щоб їх сповідь адвокату залишилась у таємниці. Я та інші представники Асоціації адвокатів України висловлюємо свою стурбованість з приводу усіх цих подій та вважаємо неприпустимим подібні дії в демократичному суспільстві з боку організації, основними принципами діяльності якої повинні бути верховенство права, повага та дотримання прав і свобод людини, законність та справедливість.

Досьє адвоката не може бути оглянуто, і крапка. Незалежно від того, хто клієнт – президент чи прибиральниця. Адже адвокатура як інститут, що захищає людину, є одним зі стовпів правової та демократичної держави. Позбавляючи адвокатів права на адвокатську таємницю, НАБУ не бореться з корупцією, а навпаки провокує її процвітання. Якщо люди перестануть довіряти адвокатам, то намагатимуться вирішити свої питання іншими шляхами – за хабарі”.

Поділитися: