24.06.2016

З ДНЕМ КОНСТИТУЦІЇ!

Чи знаєте Ви, що першою українською Конституцією є Конституція Пилипа Орлика 1710 року. Друга назва документа – Бендерська конституція, бо прийнята вона була біля містечка Тягина (турецька назва – Бендери), що нині є територією Молдови.

По суті Конституція 1710 року була договором – двосторонньою угодою між гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та кошовим отаманом Костем Гордієнко, який представляв усю старшину і козацтво. У преамбулі та 16 статтях досить чітко прописано основні засади влади, права та обов’язки сторін. До приміру, гетьман як керівник держави зобов’язувався всіляко допомагати Запорозькому Низовому війську, а Військо в свою чергу виділяло на його утримання суворо визначені окремі землі та кошти.

Найцікавіше, що документ став взірцем встановлення демократичного державного ладу, адже обмежував гетьманську владу на користь старшинської ради, своєрідного козацького парламенту. Конституція регулювала й питання церкви, затверджуючи в державі єдину християнську віру.  Вона навіть могла стати першою європейською писаною конституцією, однак була прийнята урядом у вигнанні, тому чинності не набула.

Артіус, день конституції, з днем конституції, конституція України

Минуло більше трьохсот років, однак Конституція України й зараз належить до найдемократичніших у Європі. Нам же залишається лише цінувати дану нам свободу та розвивати правову державу.

З Днем Конституції, українці! Гарних вихідних вам, моря, сонця, відпочинку та щирих посмішок. А Конституції нашій бажаємо менше змін та незалежності від політичних ігор!

Налаштовані на відпочинок,
юристи та адвокати АО “Артіус”

Поділитися: