16.05.2017

Від допиту ніхто не застрахований. Прості правила, як вести себе на допиті

Виклик на допит є чимось надзвичайним? Для вас – можливо, а для адвокатів супровід допитуваних – це повсякденність. Але фраза «все сказане вами може бути використано проти вас» у даному випадку є дуже доречною – одне невірне слово і зі свідка можна перетворитися у підозрюваного і так далі.

Проте, надамо декілька порад, що робити, якщо повістка на допит з’явилася у вашому житті:

  • По-перше, йти на допит потрібно лише, якщо повістка була отримана особисто під розпис і не менше, ніж за 3 дні до події. Хочуть допитати негайно – відмовляйтеся, ви маєте на це право.
  • Повідомте свого адвоката і чим швидше, тим краще.
  • Повідомте когось з родичів чи друзів про те, куди ви збираєтесь, краще когось із міцними нервами. Намагайтеся залишатися на зв’язку – допит не може тривати більше 2 годин без перерви і більше 8 годин у день.
  • Не намагайтеся притупити своє хвилювання алкоголем чи заспокійливим. Якщо погано себе почуваєте, то викличте лікаря для підтвердження недуги і утримайтеся від явки на допит.
  • Із документів необхідно брати з собою лише паспорт. Взагалі, подбайте, щоб з вами було мінімум носіїв інформації, або, для перестраховки, на час допиту можете передати їх адвокату.
  • Без присутності адвоката на допиті не надавати ніякої інформації, а з адвокатом – лише усну, документи не передавати.
  • За можливості, відповідайте на питання односкладно – так або ні. Не робіть припущень, відповідаючи на питання слідчого.
  • У разі тиску вимагайте відеофіксацію допиту.
  • Після допиту прочитайте протокол. Він має слово в слово співпадати з тим, що було сказано вами. Ніяких пустих місць не повинно бути, якщо є пусті графи, ставте прочерк та, в разі неточностей, вимагайте від слідчого їх виправити – ви маєте на це право.

Звичайно, якщо ви не є постійним відвідувачем таких заходів, то зберігати спокій і запам’ятати всі поради, а головне – дотримуватися їх, буде складно. Мимоволі можна не те сказати, не те зробити, не так відреагувати і забути, що у вас є не лише обов’язки, а й права. Той, хто пам’ятає всі правила, права, вимоги, нюанси і втримає від хибних дій – це адвокат.

Краще не покладайтеся лише на власну стійкість: з професіоналом поруч допит пройде правомірно, а от чи скористаються вашим незнанням законів, коли ви опинитесь самотужки за зачиненими дверима – загадка.

Поділитися: